همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین
همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین | هفت رژ همه چیز درباره آرایش و استایل

زمان مطالعه این مطلب: 11 دقیقه

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

 

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین : هالووین چیست ؟! جشن هالووین Halloween یک مراسم و جشن سالیانه است که در روز سی و یک اکتبر ( ۹ آیان ) هر سال برگزار می گردد. این مراسم ریشه در سنت های اروپایی دارد. در ادامه با هفت رژ  همراه باشید تا هرآنچه لازم است درباره این جشن سنتی بدانید در اخیارتان بگذاریم.

امروزه در کشورهای آمریکا، ایرلند ، اسکاتلند ، کانادا و سایر نقاط جهان برگزار می شود. اصل و ریشه این جشن به سنت های فستیوال مربوط به قوم سلتیک ( ساکنان اولیه جزایر بریتانیا ) به نام سمهین ( Samhin ) باز می گردد.

تاریخچه جشن هالووین

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

آداب و رسوم این جشن بیشتر از مردمان ایرلند و اسکاتلند آورده شده است. در آن فستیوال مردم برای دور کردن ارواح آتش روشن می کرده اند. در قرن هشتم میلادی پاپ گرگوری سوم روز اول ماه نوامبر میلادی را به عنوان روزی برای یک جشن مذهبی به احترام به همه قدیسان معرفی نمود. پس از گذشت مدت زمان کوتاهی در این روز قسمت هایی از سنت های فستیوال سمهین نیز اجرا گردید.

امروزه در کشورهای آمریکا، ایرلند ، اسکاتلند ، کانادا و سایر نقاط جهان برگزار می شود. اصل و ریشه این جشن به سنت های فستیوال مربوط به قوم سلتیک ( ساکنان اولیه جزایر بریتانیا ) به نام سمهین ( Samhin ) باز می گردد .

مراسم هالووین

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

جشن هالووین شب قبل از روز همه قدیسان برگزار می گردد. کلمه Hallow به معنای مقدس و E’en که در واقع مخفف کلمه Evening است به معنی سر شب با لهجه ایرلندی است. در روزگاران گذشته روز Halloween به عنوان روز آخر تابستان و زمان درو و برداشت محصول علامت گذاری شده بود و این روز آغاز زمستان سرد و زمانی بود که بسیاری از مرگ و میرهای انسان ها در زمان های گذشته در این فصل اتفاق می افتاد.

جشن هالووین چه روزی است ؟

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

روزهای هیجان انگیز اواخر پاییز و شروع زمستانروزهای نزدیک به مراسم هالووین است در گذشته این روز ها پایان پاییز و آغاز تاریکی و سرما بوده و در آ« زمان مرگ و میر انسان ها بر اثر سرما و بیماری زیاد می شد و مردم گمان میکردند فرشته های مرگ برای بردن روح انسان ها به زمین می اید در این روز ها مردم لباس های عجیب و ترسناک میپوشیدند تا ارواح خبیث را از خوشتان دور کنند

هالووین و اعتقاد به حضور ارواح

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

سلتیک ها در مورد این شب این اعتقاد را داشتند که با حضور ارواح در بین انسان ها به محصولات کشاورزیشان آسیب میرسد ولی از سوی دیگر حضور این ارواح باعث میشود دید کشیش هایشان به آینده باز شود و بتوانند پیش بینی کنند که بعد از زمستان برکت و فراوانی به خانه هایشان باز میگردد از آنجایی که زندگی انسان ها در گذشته بسیار وابسه به شرایط آب و هوا بوده شنیدن این حرف ها و پیش بینی های امید بخش باعث میشد سختی زمستان را راحت تر تحمل کنند.همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

از جمله کارهای خرافاتی که سلتیک ها در این شب انجام میداند گذاشتن میز شام برای ارواح و روشن کردن شمع برای آن ها بوده تا مسیر خود را در تاریکی گم نکنند و از گربه های سیاه دوری میکردند روی ترک های زمین راه نمیرفتند و از ریختن نمک اجتناب میکردند و دقت میکردند تا آینه ای نشکند

لباس های مخصوص جشن HALLOWEEN

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

در روزگاران قدیم در مراسم هالووین کشیش ها آتش های بزرگی ایجاد کرده و بسیاری از مردم محصولات کشاورزی و حیوانات را برای قربانی کردن در راه خدای سلتیک ها می سوزاندند. در طی این مراسم سلتیک ها لباس هایی شامل سر و پوست حیوانات می پوشیدند و پیش گوها سعی می کردند که آینده افراد را پیش گویی کنند. و برخی روایت ها حاکی از آن است که در گذشته لباس هایی از پوست حیوانات میپوشیدند تا ارواح خبیث را از خودشان دور کنند

هالووین چیست ؟! جشن هالووین Halloween یک مراسم و جشن سالیانه است که در روز سی و یک اکتبر ( ۹ آیان ) هر سال برگزار می گردد. این مراسم ریشه در سنت های اروپایی دارد.  تا هرآنچه لازم است درباره این جشن سنتی بدانید در اخیارتان بگذاریم.

گریم هالووین کلاسیک

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

سلتیک ها بعد از این که با لباس های عجیبشان جشن گرفتند در انتهای مراسم اجاق هایشان را که خاموش کرده بودند کشیش ها و روحانی ها اجاق ها را باز روشن میکنند که در طول فصل سرما از آن ها در برای سرما مرگ و اتفاقات بد محافظت کند

هالووین و خرافات

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

جشن هالووین ، اگر چه با تغییر لباس و زدن ماسک های جذاب و شادی اور اما ترسناک هراه می شود، اما مملو از خرافه هایی است که شنیده می شود. مثلا داستان گربه سیاه، داستان جاروهای بلند پیر زنی که از دیار مردگان می آید و امثالهم! سنت های هالووین با تغییر زمان به سرعت تغیر می کند و آنچه بیش تر بر جای مانده است، جشنواره ای از طراحی استایل و مدو لباس است که با حضور قدرتمندانه سلبریتی های عرصه موسیقی و سینما و ورزش و حتی سیاست، بخش جدایی ناپذیری از سبک زندگی دیجیتالی مردمان روزگار ما شده است.

لباس، آرایش و استایل هالووین

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

به طور سنتی لباس های خاص این مراسم از شخصیت های ماوراء الطبیعه مانند خون آشام ها، دیوها، ارواح، اسکلت ها، جادوگرها و شیاطین آمده است. اما در طول زمان در آمریکا و نقاط مختلف جهان این لباس های خاص به شخصیت های مردمی تر مانند شخصیت های داستانی و افسانه ای، افراد مشهور در رسانه ها و سلبریتی ها و غیره گسترش پیدا کرده است.

در روزگاران قدیم در مراسم هالووین کشیش ها آتش های بزرگی ایجاد کرده و بسیاری از مردم محصولات کشاورزی و حیوانات را برای قربانی کردن در راه خدای سلتیک ها می سوزاندند. در طی این مراسم سلتیک ها لباس هایی شامل سر و پوست حیوانات می پوشیدند و پیش گوها سعی می کردند که آینده افراد را پیش گویی کنند. و برخی روایت ها حاکی از آن است که در گذشته لباس هایی از پوست حیوانات میپوشیدند تا ارواح خبیث را از خودشان دور کنند.

بیشتر بخوانید:  مانتو و پالتو زمستانه جدید

لباس هالووین کارتونی

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

امروزه نیز بسیاری از مردمان در جشن هالووین از لباس ها و آرایش های عجیب و ترسناک استفاده می کنند. اکثر بچه ها را نیز با گریم های مختلف به شکل شخصیت های مختلف کارتونی، عروسکی خنده دار یا ترسناک در می آورند.

مد جدید استایل هالووین در کشورهای مختلف جهان

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

بزرگترها نیز در این جشن لباس های مخصوصی می پوشند و به جشن ها و میهمانی های می روند. ایده های مد جدید Halloween هر ساله متفاوت است و شامل استایل هایی مانند استایل هنرپیشه ها و خواننده های قدیمی، شخصیت های عروسکی و کارتونی، تیپ های مختلف شخصیتی مانند زامبی، اسکلت، پرنسس، خون آشام، سوپرمن، جادوگرهای پیر و زشت، حیوانات مختلف، شخصیت های مختلف سیاسی و فیلم ها و غیره است.

سمبل ها و نماد ها

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

سمبل ها و علامت های مرتبط با جشن هالووین در طول زمان به شکل های مختلفی شکل گرفته است. یکی از این سمبل ها جک فانوسی یا Jack-o’-lantern است. در این شب مردم داخل کدوهای نارنجی یا کدو تنبل ها را به شکل های مختلفی بریده و توخالی می کنند. سپس داخل آن ها شمعی می گذارند، به طوری که شکل آن شبیه به یک فانوس می شود.

کدو تنبل هالووین

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

در گذشته از این فانوس ها برای ترساندن و دور کردن ارواح استفاده می شده است. در کشورهای ایرلند و اسکاتلند در گذشته از ترب به عنوان فانوس استفاده می کردند اما بعد ها با رسیدن جشن هالووین به آمریکا کدو تنبل ها به دلیل بزرگتر بودن و راحت تر بودن نسبت به ترب جای آن ها را به عنوان فانوس گرفتند.

امسال نیز با استایلی شبیه به خواننده قدیمی معروف شر Cher با لباس زرد رنگ ظاهر شد. حتی یک سال در هنگام حاملگی کیم کارداشیان یکی از لباس های زشت خود را به عنوان لباس مخصوص هالووین انتخاب کرد.

 

مراسم TRICK OR TREAT یا قاشق زنی

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

رسم قاشق زنی Trick or Treat در جشن هالووین از رسم های مردمان ایرلند و انگلیس گرفته شده است. در این رسم کودکان و دختران لباس های عجیب پوشیده و به در خانه ها می روند و از صاحبان خانه ها طلب پول یا مواد غذایی مانند شکلات، آبنبات و غیره می کنند. دختران جوان اعتقاد دارند که در شبHalloween با انجام پیش گویی و شعبده بازی توسط آینه ها، الیاف و تراشه های سیب می توانند نام یا ظاهر شوهر آینده خود را پیش گویی کنند.

این رسم قاشق زنی در این مراسم امروزه بدین شکل است که کودکان برای گرفتن آبنبات، شکلات و آجیل به خانه های آشنایان و همسایه ها می روند و لباس هایی جالب و عجیب به تن می کنند.

میهمانی ها و جشن ها در هالووین

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

در اواخر سال های ۱۸۰۰ میلادی در مراسم هالووین تغییراتی رخ داد. از این زمان به بعد جشن هالووین به صورت تعطیلاتی شکل گرفت که بیشتر باعث خوش گذرانی و دورهم بودن همسایه ها و خانواده ها در کنار هم گردید و از جنبه مرتبط با ارواح و جادوگری آن کاسته شد.

در شروع قرن بیستم جشن هالووین در واقع به مراسمی تبدیل گردید که در آن بچه ها و خانواده ها این روز تعطیل را به شادی و میهمانی می پرداختند. بیشتر تمرکز این شب بر روی غذاها، بازی ها و لباس های عجیب و جالب قرار گرفت. از آن زمان به بعد دیگر از جنبه مذهبی و خرافاتی این جشن کاسته شد.

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

امروزه آرایش و گریم این مراسم به صورت خیلی مفصل انجام میشود زنان مردان در این مراسم از کلاه گیس هایی با رنگ موی فانتزی ، لنز های رنگی ترسناک و گریم های عجیب استفاده میکنند در ادامه تصاویری بیشتری از آرایش هالووین را میبینیم که اکثرا شخصیت های افسانه ای داستان ها و فیلم های چند دهه اخیر است.

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

بیشتر بخوانید:  جدیدترین استایل های لباس زنانه پاییزی سال ۹۹

روندها در برگزاری جشن هالووین

پیش از برگزاری این اتفاق دیدنی، باید کارهایی انجام داد. مهم ترین آنها، خرید پوشاک یا طراحی پوشاکی متناسب با اهداف جشن است. نیاز به هزینه زیاد نیست. گویا عجیب ترین و جذاب ترین استایل ها را می توان با کم ترین هزینه بدست آورد. اینجا، نقش رنگ و طرح و برش و دوخت مهم است. قاعده و استانداردی وجود ندارد.

لباس هایی شبیه موجودات ماورا طبیعی و خون آشام!، میتواند بخشی از طراحی استایل شما باشد. البته در یک دهه اخیر شاهد پوشش هایی مثل شخصیت های کارتونی والت دیزنی هستیم.

بیشتر بخوانید:  شیک ترین پالتو های پاییزی و زمستانه مردانه 

جشن هالووین در گذشته ها، تا حدودی با مراسم مذهبی آمیخته شده بود و کلیسا نیز با خواندن دعا، حضور فعالی در ان داشتند. اما به هر حال، از قاشق زنی هالووین بازها تا جمع آوری آب نبات کودکان و تغییر پوشش را می توان به نوعی برداشتی از جشن های ایرانیان در عصر باستان تا کنون دانست. جشن ۳ روزه که آداب خاصی داشته و البته با گذر زمان، با فرهنگ ها و رسوم مردمان در قاره های مختلف تلفیق شده است و امروزه، شاهد کسب و کار جدیدی مثل کسب و کار ولنتاینی در روزهای نزدیک به هالووین هستیم.

گفته شده که بنیان نخستین جشن هالووین را مهاجران ایرلندی و اسکاتلندی در صده نوزدهم میلادی به قاره آمریکا بردندو از آنجا، این رویداد بین المللی شادی و ترس، جهانی شد و قدرت رسانه ها و ابزار هالیوودی هم در گسترش آن تاثیر گذار بود. اکنون نیز که به مدد شبکه های اجتماعی به خصوص جادوی هشتگ ها و دنیای لایک و فالوها در صفحات پر بیننده اینستاگرام، شاهد انعکاس گسترده و وسیع جشن های هالووین در میان میلیاردها کاربر شبکه های اجتماعی هستیم.

نمادهای معروف جشن هالووین

همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین همه چیز درباره آرایش و استایل ساده برای جشن هالووین

یکی از نمادهای معروف جشن هالووین ، کدو تنبل است. کدو، خاصیت غذایی بسیار دارد و خیلی ها از آن غافل هستند. اما در سبک زندگی سنتی اقوام ایرانی، استفاده از کدو در انواع و اقسام غذاهای لذیذ، مرسوم است. کدم تنبل، استایل خوبی برای طراحی و تغییر شکل دارد. حجم آن به گونه ای است که می توانید به راحتی آن را به اشکال مختلف تغییر داده و پس از تغییر شکل، با رنگ بندی خاص، از آن به عنوان بخشی از پوشش هالووین استفاده کنید.

چراغ و آتش داخلش بگذارید، شمع در داخلش بگذارید و در واقع، با طراحی دو چشم و یک ابرو، دماغ و دهن و یک گوش، چهره ای ترسناک را از کدو تداعی کنید. چهره ای جذاب که ساده ترین کار ممکن برای حضور در این مراسم به شمار می رود.

بیشتر بخوانید: ست کردن لباس با رژلب برای روز ولنتاین

جشن هالووین در دنیای امروز، جشنی تجاری شده بوده و برندها و سلبریتی ها و فعالان این عرصه، از رسانه ای به نام هالووین برای گسترش کسب و کار خود استفاده می کنند.

همان طور که گفتیم این جشن دیدنی و شاد، ریشه های صدها ساله نداشته و مختص به قرون معاصر می باشد و توسعه آن را باید مدیون آمریکای شمالی دانست. اما این که هالووین تا چه اندازه ریشه در آداب و رسوم و مراسمات شرقی ها به خصوص ایرانیان دارد، مقوله بسیار جذابی برای دانشجویان مد و گردشگری و بازاریابی و جامعه شناسی است که در این زمینه تحقیق کنند و مقاله و کتاب منتشر کنند.

گفته شده که ریشه اصلی هالووین ، به فستیوال کهنی در منطقه سلتیک عصر باستان باز می گردد که سواین نام داشت. رویدادی برای نکوداشت پایان فصل برداشت محصولات کشاورزی. طبق نوشته های موجود، ۳۱ اکتبر در نظر مردمان روزگار خیلی دور، مرزی بین دنیای زندگان و مردگان بوده و مردگان در این زمان به سمت زمین های کشاورزی بر می گردند.

لذا مردمان آن دوران از ترس حضور مردگان سرزمین های کشاورزی، آتش بر افروخته و با پوشیدن لباس های ترسناک و زدن ماسک (مثل ماسک های ونیزی!)، مراسمی را ترتیب می دادند که تا به امروز به شکل و شیوه و سیاق امروز تبدیل شده است. در جشن هالووین ، علاوه بر تغییر پوشش و طراحی چهره با شکل های عجیب و غریب و ترسناک اما شادی آور، افراد مثل قاشق زنی ایرانیان، به شکل دوره گرد به سمت خانه های مردم رفته و درخواست شیرینی و آب نبات می کنند.

رسمی که امروزه نیز در هزاران شهر دنیا در ۳۱ اکتبر دیده می شود و مردم برای انداخت شکلات در ظرف کودکانی که شب هالووین به سمت خانه های آنان می آیند، نسبت به خرید شیرنی اقدام می کنند.

روزهای هیجان انگیز اواخر پاییز و شروع زمستانروزهای نزدیک به مراسم هالووین است در گذشته این روز ها پایان پاییز و آغاز تاریکی و سرما بوده و در آ« زمان مرگ و میر انسان ها بر اثر سرما و بیماری زیاد می شد و مردم گمان میکردند فرشته های مرگ برای بردن روح انسان ها به زمین می اید در این روز ها مردم لباس های عجیب و ترسناک میپوشیدند تا ارواح خبیث را از خوشتان دور کنند

سلتیک ها اعتقاد داشتند که در شب قبل از شروع سال آنها مرز میان جهان های مرده ها و زنده ها نامشخص و محو می گردد. در شب ۳۱ام ماه اکتبر آنها فستیوال سمهین را جشن می گرفته اند و اعتقاد داشته اند که در این شب روح های افراد مرده به زمین باز می گردد.

3.3/5 - (3 امتیاز)

به این مطلب امتیاز دهید


هفت رژ

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

*** لطفا تجربیات خود را با کاربران هفت رژ به اشتراک بگذارید 😍🙏🏻 ***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *